katalog
 
  
Rodzaje gaśnic.

Gaśnice śniegowe

Gaśnica śniegowa KS 2 SBS Gaśnica śniegowa KS 5 SE


Gaśnice śniegowe służą do gaszenia pożarów z grupy B (patrz : Wybór odpowiedniej gaśnicy.)
Najczęściej kojarzą się z ciężką stalową butlą. Wyjątek stanowią gaśnice firmy Gloria, których zbiorniki wykonane są z wysokiej jakości aluminium. Zastosowanym środkiem gaśniczym jest ciekły gaz - dwutlenek węgla CO2.
Gaśnice te służą do gaszenia, przede wszystkim elektroniki i maszyn precyzyjnych, jak również urządzeń elektrycznych zwykle do 1000 V.

Występują w wielkościach:
Znajdują zastosowanie w:
  • serwerowniach, pracowniach komputerowych,
  • kotłowniach,
  • szpitalach, klinikach,
  • obiektach wyposażonych w sprzęt elektroniczny,

Po uruchomieniu gaśnicy następuje rozprężenie CO2. Gaz ten jest cięższy od powietrza i dlatego skutecznie odcina dostęp tlenu do ognia. Przy użyciu następuje także oziębienie do –78 ºC dwutlenku węgla.
Przy gaszeniu gaśnicami śniegowymi należy zwrócić szczególną uwagę na odkryte części ciała, gdyż mogą one ulec odmrożeniu. Z tego samego powodu nie należy gasić tymi gaśnicami ludzi.
Gaśnice śniegowe firmy Gloria mają specjalnie skonstruowane dyszę tzw. „śnieżne”, pozwalające na skuteczne kierowanie strumieniem CO2. Po zastosowaniu gaśnice można ponownie napełnić.

Funkcjonowanie
Gaśnica śniegowa KS2 SBS przekrój Gaśnica śniegowa KS5 SE przekrój

1. Zawleczka : Po zwolnieniu gaśnica gotowa do użycia
2. Dźwignia czerwona : Po wciśnięciu następuje otwarcie zaworu (3)
4. Rurka syfonowa : Uwolnienie proszku do dyszy lub węża(5)


Dużą zaletą gaśnic śniegowych jest brak jakichkolwiek zanieczyszczeń gaszonych przedmiotów i pomieszczeń. Gaśnice mają jednak mniejszą skuteczność gaszenia w porównaniu z innymi gaśnicami o podobnej masie.